Play & Joke!

Ostrożnie! Żart. Wystawa porcelany i szkła Qubus Design (16-31.10.2008)

Kilka lat temu w świecie porcelany rozpoczął się ferment wywołany przez młodych projektantów. Przez ten czas udało im się dokonać niemal światowej rewolucji, w wyniku której porcelanowe przedmioty ukazały swoje nowe oblicze. Na fali tego odrodzenia Maxim Velèovský przez magazyn "Icon" okrzyknięty został "wybawcą czeskiego przemysłu ceramicznego".

W tym samym czasie w kulturze ożył duch czasów socjalizmu. Oswojono go, pozbawiono złych konotacji. Stare przedmioty- wcześniej znienawidzone, jedyne dostępne w krajach bloku wschodniego, zamieniono w ikony, przedmioty-symbole, o całkiem nowym znaczeniu. Umieszczone w innym kontekście- mieszkania, kawiarni, sklepu- są postrzegane z dystansem, ironią, trochę z sentymentem.

Przedefiniowaniu uległa też obowiązująca dotychczas formuła form follows function. W projektach Qubusa funkcja często jest wynikiem formy, która istniała wcześniej. Kalosze, które zwyczajowo chroniły przed zamoczeniem, tutaj stały się naczyniem na wodę. Porcelanowe figurki, dotychczas bezużyteczne, poddane re-dizajnowi spełniają funkcję skarbonek. Konwenanse znikają, kategoria dobrego smaku rozmywa się, odbiorcy z uśmiechem na twarzach rozluźniają się.

Projekty Qubus to, jak ostrzegają sami projektanci, bomba estetyczna, która może zepsuć twój gust. Pole rażenia pokrywa się z miejscami wystaw, targów projektowych, europejskich concept storów, portali internetowych o dobrym dizajnie. A więc ostrożnie!

timer